Fotografia dla początkujących

Właśnie kupiłeś aparat, nie bradzo wiesz od czego zacząć, potrzebujesz czegoś w rodzaju drogowskazu, który mówi „fotografia dla początkujących” – idź prosto, następnie w prawo i… dotarłeś do celu :). Często otrzymuje w wiadomościach pytania –  „jaki aparat wybrać?„, „czy dany sprzęt jest odpowiedni?”, „jak robić lepsze zdjęcia?„. Zebrałem moje odpowiedzi na te pytania w formie konkretnych wpisów. Zapraszam do zapoznania się z nimi. Wykorzystaj ten tekst jako mini-przewodnik na początek.

Co powinieneś przeczytać najpierw?

Przygotowałem taki mini przewodnik wpisów, które powinieneś poznać, aby fotografia dla początkujących odkryła przed Tobą swoje tajemnice.

Powyższe zagadnienia dotykają absolutnych podstaw technicznych, które musisz znać i rozumieć, aby móc skupić się na temacie zdjęcia, kadrowaniu, etc. Poświęć chwilę na zapoznanie się z tymi wpisami, a następnie przećwicz poruszane tam zagadnienia w praktyce.

Drugi najbardziej popularny jak dotąd wpis na blogu to „Jak czytać histogram?”. Jeśli nie rozumiesz jakie informacje zawiera histogram zapoznaj się z powyższym wpisem – wiedza przyda Ci się do oceny prawidłowej ekspozycji.

Wreszcie, musisz wiedzieć, że fotografowanie to nie jest wiedza o sprzęcie. Oczywiście musisz znać swój sprzęt na wylot. Wiedzieć jak działa, do czego służą poszczególne ustawienia. Najważniejsza to jednak wiedzieć „jak kadrować zdjęcie?”. Jest to jeden z popularniejszych wpisów. Bardzo mnie cieszy popularność tego tematu. To nie sprzęt, a właśnie kadrowanie jest wyzwaniem w fotografii. Tematy związane ze sprzętem można opanować w miarę szybko, natomiast dostrzeganie tych najciekawszych kadrów to nauka na lata, jeśli nie na całe życie :).

Opanuj władzę nad światłem

Dla wielu początkujących fotografów światło błyskowe i co za tym idzie fotografia studyjna stanowi duże wyzwanie. Portrety wykonane przy użyciu lampy wbudowanej w aparat zwykle nie wyglądają atrakcyjnie, dlatego wielu początkujących szybko zniechęca się do korzystania ze światła błyskowego. Napisałem serię wpisów, które „odczarowują” zagadnienia związane z błyskaniem:

Prawdziwy fotograf nigdzie nie rusza się bez statywu i torby na aparat – opisuję „Jak wybrać statyw?”, podaję moim zdaniem najciekawsze propozycje w tym zakresie.

Na koniec warto się zainspirować, a nic tak dobrze nie działa na chęć fotografowania jak mistrzowie fotografii. Poświęć chwilę na analizę zdjęć wykonanych przez Ansela Adamsa, Roberta Cappy, Henry Cartier-Bressona i innych mistrzów. Ich sposób patrzenia na świat, dobór tematów, kadroawnie, wreszcie różne dziedziny fotografii jakie prezentują stanowi cenną inspirację. Zachęcam Cię do zagłębienia się w ich prace.

Bardzo Ci dziekuję, za to że czytasz bloga, komentujesz, udostępniasz wpisy na Facebooku. Jak dotąd pisanie jest mnie naprawdę dobrą zabawą i źródłem inspiracji do dalszego rozwoju mojej fotograficznej pasji. Mam nadzieję, że dla Ciebie również.

Zachęcam do stałego odwiedzania blogu Początkujący Fotograf! Jeśli nie sprawi ci to kłopotu, proszę udostępnij ten tekst na Facebooku (możesz skorzystać z przycisku poniżej), pomaga mi to dotrzeć do kolejnych czytelników. Dziękuję!

[FM_form id=”4″]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz