Jak zrobić dobre zdjęcie?

Zapraszam do tekstu, w którym szukam recepty na to jak zrobić dobre zdjęcie. Powyższy kadr wypatrzyłem przechadzając się uliczkami Tel Avivu. Przeszedłem na drugą stronę ulicy, stanąłem za rogiem (aby nie spłoszyć tematu 😉 ), ustawiłem właściwą ekspozycję (jak robić lepsze zdjęcia), po czym wychyliłem się, skomponowałem kadr (jak kadrować zdjęcie) i strzeliłem parę fotek.
Spodobała mi się kontrastowa scena, ostre światło padające na człowieka czytającego gazetę, eksponujące go, podkreślając temat zdjęcia. Kadr kojarzy mi trochę się z pracami Alexa Webba – mojego ulubionego fotografa, którego sylwetkę i twórczość przybliżę Ci w przyszłości.
Wizja
Zanim sięgnąłem po aparat miałem w głowie pomysł jak ten kadr powinien wyglądać. Zanim nacisnąłem migawkę wiedziałem, że to będzie udane zdjęcie.
Gorąco zachęcam cię do takiego podejścia gdy fotografujesz. Nie klikaj bez sensu, na szybko, bez przemyślenia, generując masę mało wartościowych, nic nie wnoszących zdjęć, których i tak nie będziesz przeglądać, bo jest ich po prostu za dużo. Zdjęć, w których nie zgadza się kadrowanie, nie wiadomo co jest tematem zdjęcia i tak naprawdę sam nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie dlaczego zrobiłeś dane zdjęcie.
Rzeźbienie kadru
Może trochę przesadzam – nigdy nie jest tak, że każde zdjęcie „siedzi”. Szczególnie w pracy komercyjnej będziesz generował wiele kadrów, których później nie wykorzystasz. Chodzi o zarejestrowanie wystarczająco obszernego materiału, z którego będziesz mógł potem wybrać te najlepsze zdjęcia, które oddasz klientowi.
Również analiza prac mistrzów fotografii zrzeszonych w legendarnej agencji Magnum prowadzi do ciekawych wniosków. Zwykle, aby dojść do kadrów, które później przeszły do historii fotografii, stając się wizualnymi ikonami, rozpoznawanymi na całym świecie, mistrzowie często wykonywali kilka, a czasem nawet kilkanaście ujęć. Dopiero, któreś zdjęcie z kolei prowadziło do tego finalnego, najlepszego kadru. Co jest świetnie pokazane w albumie Magnum Contact Sheets – polecam. Zobaczysz tam stykówki, a na nich wiele kadrów, które prowadziły do tego ostatecznego, najlepszego, a które nigdy nie ujrzały światła dziennego.
Dobre zdjęcie zaczyna się od pomysłu, jakiejś konkretnej wizji do której później konsekwentnie dążysz, rzeźbiąc kadr. Każde kolejne zdjęcie przybliża Cię do finalnego efektu, chodzi mi jednak o to, że realizujesz jakiś zamysł, masz coś w głowie, co starasz się wyrazić za pośrednictwem medium jakim jest fotografia. Więc kolejne zdjęcia, nje są bezmyślnym pstrykaniem a sposobem na dojście do ostatecznego kadru.



Jak zrobić dobre zdjęcie – 6 kroków
Fotografując rozważ następujące kroki:
- Zacznij od pomysłu, zastanów się czy dana scena jest interesująca, czy masz jasny temat zdjęcia, a może scena jest atrakcyjna wizualnie?
- Zastanów się, czy w ogóle warto wyjmować aparat i naciskać przycisk migawki.
- Pomyśl nad tym jak chcesz ująć to co widzisz. Jak będziesz kadrował – czyli jaki wycinek rzeczywistości wybierzesz, komponując zdjęcie.
- Dobierz odpowiednie parametry ekspozycji, które będą nawiązywać do ogólnego klimatu zdjęcia
- Fotografując spójrz na granice kadru – szukaj elementów, których nie chcesz włączyć do swojego wycinka rzeczywistości. Jeśli zauważysz coś, co Twoim zdaniem nie powinno być na zdjęciu, zmień kadrowanie.
- Nie rób nic mechanicznie, patrz przez wizjer aparatu tak, żeby rzeczywiście widzieć – kompozycję, emocje, kształty, linie.
Jedym słowem – fotografuj z głową! 🙂
Jeśli wpis był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go proszę na Facebooku. Dzięki! Zachęcam również do zapisu na newsletter – dzięki temu nie przegapisz kolejnych wpisów ;).
[FM_form id=”4″]
Ale super, że Pan powrócił! Zaczytywałam Pański blog, aż ostatni wpis urwał się na kwietniu zeszłego roku… Niedawno wchodzę i proszę! Kilka artykułów do nadrobienia 🙂 bardzo się cieszę! A ten post niezwykle ciekawy, tym bardziej że dość często fotografuje faktycznie nie przemyślane aż tak zdjęcia – coś spodoba mi się i pstryk! Niestety kończyło się na tym, że zdjęcia były mocno średnie. Muszę popracować nad tym.
Dziekuje za artykuł i powodzenia w prowadzeniu bloga.
Pozdrawiam
Bardzo mi miło, dziękuję :).
Dla mnie to bardzo wartościowy artykuł. Nie jestem niestety specjalistą od fotografowania, staram się jednak aby zdjęcia, które robię były czymś więcej niż uchwyceniem jakiegoś obiektu, zawsze chcę wyciągnąć z takiego zdjęcia trochę więcej. Mam jednak problem z dobraniem odpowiedniego kadru, nie wszedłem chyba jeszcze w taki rytm, który pozwoliłby mi wstrzelić się w najlepszy moment dlatego często jestem bardzo niezadowolony z finalnego wyglądu zdjęć. Wciąż jednak ćwiczę, staram się odnajdywać nowe inspirację i liczę, ze kiedyś zrobię zdjęcie, które mnie w pełni zadowoli. Dziękuje bardzo za ten wpis i serdecznie pozdrawiam. 🙂