Od czego zacząć?

Dziś mam dla Ciebie podsumowanie 2 miesięcy aktywności bloga. Szczególnie jeśli trafiłeś tutaj niedawno, powinna to być przydatna lektura. Polecę Ci wpisy, od których powinieneś zacząć czytanie, aby  było to dla Ciebie najbardziej wartościowe. Ale na początek trochę statystyk czytelnictwa bloga.

Statystyki

Od startu, w ciągu 2 miesięcy blog odwiedziło ponad 13.000 użytkowników, którzy wygenerowali 23.000 odsłon. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych liczb. Rozpoczynając przygodę z blogowaniem zupełnie nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania z Waszej strony. Ogromnie Wam za to dziękuję – bardzo miło jest widzieć, że czytacie. Wygląda na to, że artykuły są dla Was przydatne i interesujące. Jest to dla mnie ogromna motywacja do dalszego pisania.

Co powinieneś przeczytać najpierw?

Na blogu jest już sporo treści. Aby ułatwić Ci start poniżej wybrałem wpisy, od których powinieneś rozpocząć lekturę:

  • Do robienia zdjęć na pewno przyda Ci się jakiś aparat :). Lektura tego wpisu pomoże Ci wybrać odpowiedni model.
  • Aby rozwijać umiejętności musisz wiedzieć jak ustawić aparat; jaki tryb pracy wybrać, w jaki sposób kontrolować czas naświetlania, przysłonę i ISO –  tak aby ekspozycja była prawidłowa. Informacje na ten temat znajdziesz tutaj.
  • W tym wpisie opisałem  się jak działa światłomierz – dobrze jest rozumieć jak aparat mierzy światło i jakie są możliwe tryby pracy.
  • Lektura tego wpisu przybliża funkcjonowanie autofokusa – dowiesz się jaki tryb wybrać, żeby zdjęcia były ostre.
  • Gdybyś jednak nadal miał problemy z nieostrymi zdjęciami – ten wpis powinien Ci pomóc.

Powyższe zagadnienia dotykają absolutnych podstaw technicznych, które musisz znać i rozumieć, aby móc pójść dalej. Poświęć chwilę na zapoznanie się z tymi wpisami, a następnie przećwicz poruszane tam zagadnienia w praktyce.

Drugi najbardziej popularny jak dotąd wpis na blogu to „Jak czytać histogram” – osiągnął prawie 3.000 wyświetleń. Jeśli nie bardzo rozumiesz jakie informacje zawiera histogram zapoznaj się z powyższym wpisem – wiedza przyda Ci się do oceny prawidłowej ekspozycji.

Najwięcej odsłon jak dotąd miał jeden z ostatnich wpisów – dotyczący zasad prawdiłowego kadrowania. Osiągnął poziom prawie 6.000 odsłon i był udostępniony przez czytelników na Facebooku 85 razy (bardzo dziękuję za wszystkie udostępnienia – pozwala mi to powiększać zasięg bloga). Bardzo mnie cieszy popularność tego tematu. To nie sprzęt, a właśnie kadrowanie jest wyzwaniem w fotografii. Tematy związane ze sprzętem można opanować w miarę szybko, natomiast dostrzeganie tych najciekawszych kadrów to nauka na lata, jeśli nie na całe życie :).

Zostań strobistą

Dla wielu początkujących światło błyskowe, fotografia studyjna stanowi duże wyzwanie. Portrety wykonane przy użyciu lampy wbudowanej w aparat zwykle nie wyglądają atrakcyjnie, dlatego wielu początkujących szybko zniechęca się do korzystania ze światła błyskowego. Napisałem serię wpisów, które „odczarowują” zagadnienia związane z błyskaniem:

Prawdziwy fotograf nigdzie nie rusza się bez statywu i torby na aparat – tutaj opisuję moim zdaniem najciekawsze propozycje w tym zakresie.

Na koniec warto poczytać o 6 wielkich mistrzach fotografii. Poświęć chwilę na analizę zdjęć wykonanych przez Ansela Adamsa, Roberta Cappe, Henry Cartier-Bressona i innych mistrzów. Ich sposób patrzenia na świat, dobór tematów, kadroawnie, wreszcie różne dziedziny fotografii jakie prezentują stanowi cenną inspirację. Zachęcam Cię do zagłębienia się w ich prace.

Bardzo Ci dziekuję, za to że czytasz bloga, komentujesz, udostępniasz wpisy na Facebooku. Jak dotąd pisanie tutaj było dla mnie naprawdę dobrą zabawą i źródłem inspiracji do dalszego rozwoju na mojej fotograficznej drodze. Mam nadzieję, że dla Ciebie również.

Zachęcam do stałego odwiedzania Początkującego Fotografa!

Informacje o nowych wpisach na maila:      

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz