Wystawa „Zdobyć księżyc”

Byłeś kiedyś na księżycu? Nie? A ja byłem! No… prawie :). 20 lipca, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, przy ulicy Karowej 20, w 50 rocznicę misji Apollo, otwarta została wystawa „Zdobyć Księżyc”. Kuratorem jest znana fotoedytorka Joanna Kinowska, która spośród ponad 1000 zdjęć zrobionych na księżycu, wybrała ok 100, które prezentowane są na Karowej. Wszystko dzięki współpracy z NASA oraz ambasadą amerykańską.

Zdobyć księżyc

Zdjęcia prezentują trening astronautów, przygotowania do lotów, większość zostało wykonanych w przestrzeni kosmicznej, w czasie różnych misji Apollo. Astronauci rejestrowali zdjęcia specjalnie przygotowanym na tę okazję aparatem średnioformatowym firmy Hasselblad.

Zdobyć księżyc

„Zdobyć księżyc” to zbiór niezwykle ostrych, kontrastowych zdjęć, wydrukowanych w odpowiednim – jak przystało na średni format – rozmiarze. Oglądając zdjęcia, trudno jest uwierzyć jak daleko przesunęła się granica obecności człowieka. Jeszcze trudniej uwierzyć, że wydarzenie to miało miejsce aż 50 lat temu.

Niektóre zdjęcia to prawdziwa uczta wizualna, a wiele z nich – jak np. widok wspaniałej, niebieskiej ziemi – naszej planety – wschodzącej nad horyzontem księżyca wywołuje silne emocje, niedowierzanie, związane z niespotykaną perspektywą jaką przyjął autor zdjęcia. Do większości prezentowanych obrazów dołączony jest ciekawy, dający właściwy kontekst, opis. Wystawa sprawia, że masz możliwość zanurzyć się w klimacie tamtego szczególnego czasu w historii ludzkości, pokazuje ogromny wysiłek wielu ludzi. Wysiłek, zwieńczony niewyobrażalnym, nawet dziś, sukcesem – obecnością człowieka na srebrnym globie, która zakończyła się bezpiecznym powrotem astronautów na ziemię.

Zdecydowanie warto odwiedzić tę wystawę. Oprócz świetnej jakości prezentowanego materiału fotograficznego, sam temat jest niesamowity, a wręcz kosmiczny :). Na Karowej 20 zobaczysz nie tylko te najbardziej znane zdjęcia, które wkrótce po zakończeniu misji obiegły cały świat i wpisały się w kulturę wizualną XX wieku, ale również inne, te jak dotąd szeroko nie publikowane.

Gdzie i kiedy?

Wystawę „Zdobyć księżyc” obejrzysz w w Domu Spotkań z Historią, przy ulicy Karowej 20, do 6 października 2019r.

Godziny otwarcia:

  • wtorek-piątek: 10:00-20:00
  • sobota, niedziela: 12:00-20:00
  • poniedziałek: zamknięte

Link do strony wystawy: Zdobyć księżyc.

Zdobyć księżyc

Czas rozpocząć misję

Jeśli mieszkasz w Warszawie, wybierz się koniecznie do Domu Spotkań z Historią. Jeśli mieszkasz w innym mieście zachęcam Cię, abyś wybrał się na małą wycieczkę do Warszawy, m. in. po to aby zdobyć księżyc :). Oglądanie dobrych zdjęć to część edukacji wizualnej, której potrzebujesz jeśli chcesz rozwijać swoje hobby. Tutaj oprócz dobrych zdjęć obejrzysz obrazy, nie z tej ziemi – dosłownie! Gorąco polecam i zachęcam.

Jeśli zobaczysz wystawę koniecznie opisz swoje wrażenia w komentarzu do tego tekstu. Napisz, czy warto -mam nadzieję, że wspólnie zachęcimy również innych do odwiedzenia tego wyjątkowego wydarzenia

Będę wdzięczny za udostępnienie tego wpisu na Facebooku (możesz skorzystać z przycisku poniżej). Dzięki! Zachęcam również do zapisania się na newsletter – dzięki temu nie przegapisz kolejnego wpisu :).

[FM_form id=”4″]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz