Jak czytać histogram?
Dzisiaj opiszę co to jest i jak czytać histogram. Jak można go znaleźć w aparacie oraz dlaczego powinniśmy chcieć go znaleźć 🙂 i o czym dokładnie nas informuje.
Co to jest histogram?
Histogram to wykres który prezentuje określone wartości dla wykonanego zdjęcia. Jak to na wykresie, mamy dwie osie, poziomą i pionową. Zacznijmy od osi poziomej. Po lewej stronie znajdują się cienie, w środku półtony, po prawej stronie światła. Mamy zatem odzwierciedlenie wartości przechodzące od czerni po lewej stronie wykresu do bieli po prawej stronie.
Na osi pionowej – znajdują się wartości dla poszczególnych tonów. Czyli im wyższy słupek, tym wyższa wartość czerni, średnich tonów lub bieli.
Dlaczego histogram jest ważny?
Histogram pokazuje nam czy ekspozycja naszego zdjęcia jest prawidłowa, czyli czy nasze zdjęcie nie jest prześwietlone lub niedoświetlone (polecam wcześniejszy wpis o tym jak uzyskać prawidłową ekspozycję – link tutaj). Niestety nie da się tego jednoznacznie stwierdzić oglądając nasze zdjęcie na wyświetlaczu aparatu. Dopiero sprawdzenie histogramu daje nam pełną informację o ekspozycji.
Jak czytać histogram?
Wygląd histogramu zależy od fotografowanej sceny. Jeśli jednak nie fotografujemy na Antarktydzie (wszędzie biało) lub w kompletnej ciemności, histogram naszego zdjęcia powinien być równomiernie rozmieszczony na całej osi poziomej. Nie powinien być ani mocno przesunięty w lewo – zdjęcie niedoświetlone, ani też wychodzić poza prawą granicę wykresu – zdjęcie prześwietlone. Wartości mogą natomiast wychodzić poza wykres na osi pionowej.
Przykłady:
Gdzie w aparacie znajduje się histogram?
Kiedy po zrobieniu zdjęcia wciśniesz podgląd, masz możliwość zmiany tego jak jest wyświetlane zdjęcie. W Nikonie uzyskujesz to klikając strzałkę w dół, na czterokierunkowym przycisku po prawej stronie od wyświetlacza. Kilkukrotne wciśnięcie tego przycisku przełączy na tryb widoku histogramu.
Podsumowanie
Warto zwracać uwagę na histogram. Niedoświetlone zdjęcie możemy jeszcze uratować w trakcie obróbki pliku RAW, jednak jeśli jakiś obszar zdjęcia jest prześwietlony, informacje zostały utracone bezpowrotnie. Oglądając zdjęcie zaraz po zrobieniu bez zwrócenia uwagi na histogram nie zawsze będziemy w stanie dostrzec, że ekspozycja jest niewłaściwa. Szczególnie gdy robimy zdjęcia w studio, korzystając ze światła błyskowego lub gdy jesteśmy na zewnątrz, słońce świeci prosto na wyświetlacz aparatu – może się okazać że nie będziemy w stanie dostrzec nieprawidłowej ekspozycji. Histogram zawsze będzie jednoznaczny.
Jeśli ten wpis okazał się dla ciebie wartościowy zachęcam do podzielenia się nim na Facebooku ze swoimi znajomymi. Zapraszam również do zadawania pytań w komentarzach.
[FM_form id=”4″]
Co to znaczy?
„Czyli im wyższy słupek, tym wyższa wartość czerni, średnich tonów lub bieli.”
Tzn. że na zdjęciu jest więcej pikseli o tej dokładnie wartości czerni, średnich tonów lub bieli. Np duży obszar cieni będzie skutkował wysokimi słupkami po lewej stronie histogramu. Jeśli jednocześnie jest dużo jasnych punktów – np sporo nieba na zdjęciu to wysokie słupki pojawią się w prawej części wykresu. Ważne jest to żeby wykres nie wychodził poza skale w prawo – prześwietlenie, lub nie był skoncentrowany tylko po lewej stronie – niedoświetlenie. Pomogłem?
Mało który z początkujących fotografów używa histogramu nie zdając sobie sprawy jak bardzo użyteczny może być. Chodzi w końcu o prawidłową ekspozycję. Dobre opracowanie. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję!
Pomocne. Wiele jednak wykresów odbiega od pokazanych tu trzech i trochę mi mało informacji.
To prawda natomiast chodzi o złapanie generalnej zasady – co oznacza oś pozioma i co oznacza wysoka lub niska wartość na osi pionowej. Jak to rozumiesz, ogarniesz wszystkie. Jeśli masz jakiś konkretny, z którym masz problem możesz mi podesłać zanalizujemy wspólnie :).
Jezeli fotografuję po zachodzie slonca, czyli dosyc ciemno, to prawidłowo ma byc po lewej rozumiem, bo jest ciemno i mało światła?
Jeśli ekspozycja zdjęcia jest prawidłowa – zdjęcie nie jest za jasne, ani nie jest zbyt ciemne histogram będzie rozłożony równomiernie.
Jeśli zdjęcie jest zbyt ciemne – po lewej, za jasne po prawej.
Jeśli po zachodzie słońca umieścisz aparat na statyw i zastosujesz odpowiednio długi czas naświetlania, lub użyjesz odpowiednio wysokiej czułości Twoje zdjęcie nie będzie ciemne.
Nie ma wątpliowości, że warto jest wiedziec co histogram pokazuje. Fotografuję aparatami z serii Sony Alpha. Zdecydowana większość naświetlań jest prawidłowa. Aparaty są dzisiaj coraz lepsze i juz przy wyborze czasu naświetlania, czy przysłony informują, czy przy określonej wartości ISO dane naświetlenie będzie prawidłowe. Oczywiście można po zrobieniu żle naświetlonego zdjęcia sprawdzić histogram. Ale najlepiej jest unikać robienia błędów przed zrobieniem zdjęcia. Bo przecież w pewnych warunkach (zdjęcia sportowe itp) histogram to może być jak łyżka po obiedzie.