Drony – Parrot AR Drone i DJI Phantom 3 Advanced
Na początek opiszę Wam jak to się stało, że telefon przestał mi wystarczać jako narzędzie do łapania chwil :). Opowiem o pierwszych doświadczeniach z dronami Parrot AR Drone oraz DJI Phantom 3 Advanced.
Na codzień do robienia zdjęć używam iPhone’a. Jak to powiedziała ostatnio moja znajoma – czasem trudno jest odróżnić zdjęcie zrobione iPhonem od zdjęcia zrobionego lustrzanką. Czasem może i tak, ale dziś doceniam jednak jakość i ogromne możliwości bardziej zaawansowanego sprzętu. Ale po kolei…
Moja przesiadka na poważniejszy sprzęt foto została wywołana przez dwa wydarzenia:
1. zainteresowanie dronami
2. miesięczne wakacje w USA
Ten wpis poświęcę dronom, a w kolejnym opiszę podróż do USA.
Można powiedzieć, że jestem gadgetowym freakiem – uwielbiam każde urządzenie, które jest nieco bardziej zaawansowane technologicznie niż tłuczek do mięsa. Szybko stwierdziłem, że bez drona nie przeżyję ani jednego dnia.
Zacząłem od prostego sprzętu.
Parrot AR Drone

To w miarę prosty dron, w sam raz na początek. Sterowanie odbywa się przy użyciu aplikacji na iPhone – przechylanie telefonu w odpowiednią stronę powoduje ruch drona. W praktyce okazało się to o wiele bardziej skomplikowane niż sterowanie „prawdziwym” dronem. Zasięg – odlgegłość i wysokość względem operatora ograniczone są zasięgiem sieci WiFi rozgłaszanej przez maszynę, z którą musi połączyć się telefon, aby sterować dronem. W praktyce to kilkadziesiąt do 100 metrów. Obraz z kamery umieszczonej na dronie widzimy bezpośrednio na naszym telefonie. Możemy nakręcić filmik lub zrobić zdjęcie. Jak zobaczycie na zdjęciach poniżej jakość pozostawia wiele do życzenie, natomiast sama perspektywa jaką oferuje nam kamera umieszczona na obiekcie zawieszonym w powietrzu kilkanaście metrów nad ziemią jest niesamowita i robi spore wrażenie za pierwszym razem.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć wykonanych AR Dronem:
Jak widzicie jakość pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo brak stabilizacji przy filmach znacznie obniża jakość i użyteczność materiału. Ale perspektywa, możliwość obserwowania na żywo obrazu z 10 15 metrów nad nami – coś nieasamowitego!
DJI
Jak wszyscy wiemy – w miarę jedzenia apetyt rośnie. Zgłębiając temat latających kamer natrafiłem na firmę DJI. Jest to obecnie lider w branży konsumenckich dronów. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że firma pochodzi z Chin i tam właśnie powstał projekt sprzętu i co już mniej dziwi – jest tam produkowany. Wyraźnie widać rozwój Państwa środka. Jeszcze kilka lat temu trudna wyobrażenia byłaby sytuacja, w której Chiny stają się liderem branży wysokich technologii. A dziś proszę – drony, nowoczesna gałąź przemysłu, technologiczny trend ostatnich kilku lat, pochodzą od Chińskiego producenta, który staje się liderem w tej branży. Przyznacie, że burzy to stereotyp – Chiny jako kraj produkującywyłącznie tanie podróbki, nie mające nic wspólnego z jakością… Świat się zmienia.
W styczniu 2017r. Onet podał, że DJI przejmuje kolejne udziały w szwedzkiej firmie Hasselblad. To firma z ogromnymi tradycjami, wręcz legendarna w świecie fotografii. Przejęcie przez czołowego producenta dronów to nie lada wydarzenie w branży.
Z ogromnym zainteresowaniem będę śledził rozwój produktów DJI. Transfer technologii, który nastąpi w wyniku tego przejęcia – usprawnienia w optyce, obiektywach, matrycach, etc. – będą miały ogromny wpływ na kolejne produkty DJI i zapewne wpłyną na jej dalszeumocnienie na pozycji lidera w branży.
Phantom 3 Advanced
Kolejny dron na który się zdecydowałem to Phantom 3 Advanced firmy DJI (w branży pieszczotliwie określany jako
Phantom to już zupełnie inny poziom dronowej przygody:
zupełnie inne sterowanie w porównaniu do AR Drone – osobny, dedykowany kontroler z dwoma joystickami (okazało się o wiele łatwiejsze niż walka z akcelerometrem iPhone’a)
- Zasięg do 3,5km (na taką odległość przy sprzyjających warunkach można sterować dronem)
- Transmisja obrazu na żywo nawet do 2 km (przy sprzyjających warunkach, na żywo widzimy dokładanie to co dron)
- max. wysokość do 500 m
- znacznie lepsza kamera, umieszczona na tzw. gimbalu – urządzeniu które izoluje kamerę od drgań dro
na i powoduje, że obraz jest stabilny i wyraźny
Kamera Phantoma umożliwia uzyskanie akceptowalnej jakości zdjęć, choć oczywiście nadal daleko im do jakości słabej nawet lustrzanki. Sensor jest wielkośći 1/2.3″, 12MP, obiektyw 20mm, f2.8. Kamera może nagyrwać w rozdzielczości max 2,7k do 30 klatek/s lub Full HD do 60 klatek na sekundę.
Poniżej kilka zdjęć uchwyconych Phantomem 3:









Dlaczego napisałem o dronach?
Bo drony jako pierwsze uświadomiły mi (kiedy już w miarę pewnie poczułem się z samym sterowaniem dronem), że totalnie nie mam pomysłu na to co i jak fotografować. Jak skomponować ujęcie? Czy są jakieś zasady, którymi powinienem się kierować? Co sprawia, że zdjęcie może być interesujące.
Wtedy po raz pierwszy uświadomiłem sobie, że mam bardzo małą wiedzę na temat fotografii i że… chyba nie znajdę czasu, żeby zmenić ten stan :).
Ten ośrodek na zdjęciach to Dolina Charlotty?