Helmut Newton – mistrzowie fotografii
Helmut Newton jest zdecydowanie jedenym z wielkich mistrzów fotografii, to absolutna ikona fotografii modowej. Kadry Helmuta Newtona stały się istotną częścią historii fotografii, ale są również rozpoznawane przez miłośników mody. Wiele kadrów Newtona, to ikoniczne obrazy, które są częścią popkultury. Nadszedł dobry moment, aby przybliżyć sylwetkę tego wspaniałego fotografa.
Helmut Newton – biografia
Helmut Newton urodził się 21 października 1920r. w żydowskiej rodzinie w Berlinie. Bardzo wcześnie – gdy miał 12 lat, zainteresował się fotografią, wkrótce potem został asystentem niemieckiej fotografki Yvy. 5 grudnia 1938r. ucieka przed szalejącym w Niemczech reżimem nazistowskim i wynikającymi z tego prześladowaniami żydów. Fotografka Yva, u której zdobywał fotograficzne szlify zostaje później zgładzona w obozie koncentracyjnym.
Newton ucieka do Singapuru i tam rozpoczyna pracę jako fotograf w gazecie Straits Times. Internowany przez władze brytyjskie trafia do Australii, zaciąga się do armii, by po zakończeniu wojny przyjąć obywatelstwo brytyjskie i nazwisko Newton (1946r.).
Następnie fotograf otwiera studio w Australii, a w 1957r. podpisuje 12 miesięczny kontrakt z brytyjskim Vogue. Przenosi się do Londynu, a przed końcem kontraktu udaje się do Paryża, gdzie realizuje zlecenia dla francuskich i niemieckich magazynów. Następnie powraca do Australii, podpisując kontrakt, tym razem z australijską edycją magazynu Vogue. Finalnie osiedla się Paryżu, gdzie pracuje dla tamtejszej edycji Vogue i Harper’s Bazaar.
Film
W 2020r. na ekrany kin wszedł film – „Helmut Newton. Piękno i bestia.” Miałem okazję obejrzeć ten obraz podczas festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity jeszcze przed lockdownem. Z całą pewnością będzie jeszcze zobaczyć ten film w tym roku, co gorąco polecam. W filmie obserwujemy fotografa przy pracy, poznajemy jego nonszalancki styl bycia, podglądamy sposób pracy z modelkami, poznajemy historię jego życia. Poniżej zapowiedź filmu.
Wystawa w CSW Toruń
16 października, w Toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, odbył się wernisaż, otwierający wystawę prac Newtona. Można na niej zobaczyć wiele różnych zdjęć fotografa, zarówno prace w mniejszym formacie, zmuszające do tego aby podejść blisko, zastanowić się nad kadrem, przedstawioną sceną, ale również ogromne, imponujące, całościenne wydruki. W jednej z sal wyświetlane są również fragmenty filmu dokumentalnego poświęconego artyście. Wystawa potrwa do 28 marca 2021r. Gdy piszę te słowa trwa ogólnonarodowy lockdown, mam jednak nadzieję, że to przejściowa sytuacja i będzie jeszcze szansa na odwiedzenie wystawy. Toruń to piękne miasto, a wypad w pogoni za kulturą można połączyć ze zwiedzaniem :).
Więcej informacji znajdziesz na stronie CSW poświęconej wystawie.
Wystawa wirtualna
Ze względu na trwający lockdown CSW Toruń udostępniło możliwość wirtualnego zwiedzania wystawy bez konieczności wychodzenia z domu. Będzie to tylko namiastka ficzynego obcowania z pracami fotografa, ale w lockdownie – lepszy rydz, niż gołąb na dachu…

Link do wirutalnej wystawy prac Helmuta Newtona.
Warto też poświęcić chwilę na obejrzenie wirtualnego oprowadzania po wystawie.

Helmut Newton i jego niepowtarzalny styl
Jego styl jest niepowtarzalny, widać w nim inspiracje propagandą nazistowską, przedstawiane przez niego kobiety emanują siłą, są jak monumentalne rzeźby, posągi. Zdjęcia Newtona kipią erotyzmem, są pełne dwuznacznych sytuacji. Helmut w prowokacyjny sposób wypowiada się na temat roli kobiet w społeczeństwie, co zresztą budzi kontrowersje i niesmak wielu osób. Niektórzy widzą w jego obrazach po prostu przedmiotowe traktowanie kobiet.
Zabawne sytuacje
W pracy Newton zdaje się doskonale bawić – zgadza się sportretować Jean Marie Le Pena, z jego dobermanem. Początkowo zleceniodawca wydaje się być bardzo zadowolony z efektu, niestety po czasie uświadamia sobie, że w ten sam sposób został wcześniej sfotografowany… Hitler.
Inną zabawną sytuacją przywoływaną w filmie jest zlecenie, które Newton wykonywał dla firmy Bulgari. Do reklamy biżuterii postanowił wykorzystać upieczonego kurczaka, sfotografowanego ostrym światłem lampy błyskowej. Ludziom z Bulgari musiały eksplodować mózgi, gdy zobaczyli efekt.
Kila słów ode mnie
Kiedy zaczynałem przygodę z fotografią, szedłem na pierwszy kurs chciałem nauczyć się robić ostre zdjęcia. Pasjonowałem się sprzętem (to akurat zostało mi do dziś, choć staram się z tym walczyć 🙂 ), technicznym aspektem fotografii. Dziś wiem, że to zaledwie początek, mały fragment drogi fotografa.
Wiedza o tym jak włączyć tryb manualny, czy też co to jest histogram, albo jak robić ostre zdjęcia, to część wiedzy technicznej, którą można szybko przyswoić. Fotografia to jednak treść, to co jest przedstawione na zdjęciu. Wybór tematu, odpowiedni dobór środków wyrazu, estetyki, które składają się na realizację koncepcji fotografa i tworzą finalny obraz.
Aby przejść tę drogę trzeba koniecznie robić zdjęcia, oglądać je – jak często łapiesz się na tym, że nie przeglądasz od razu zdjęć które wykonałeś? Analizować kadry, wyciągać wnioski, zastanawiać się co można by zmienić, wprowadzać korekty… myśleć, działać.
Oglądanie zdjęć mistrzów to wspaniała inspiracja, daje punkt odniesienia, jest sposobem na wykształcenie dobrego, fotograficznego smaku, jest to istotna część edukacji wizualnej, bez której nie zrobisz wartościowego zdjęcia. „Polowanie” na wystawy, oglądanie albumów mistrzów fotografii przyniesie swój efekt – twoje zdjęcia staną się bardziej poprawne, atrakcyjne wizualnie, uporządkowane. Dzięki temu będziesz czerpał więcej satysfakcji z tego wspaniałego hobby (a może również i profesji) jakim może być fotografia.
Zajrzyj również koniecznie na stronę Helmut Newton Foundation, gdzie znajdziesz więcej zdjęć znanego fotografa. A gdy sytuacja na to pozwoli warto również wybrać się do Berlina, by odwiedzić siedzibę fundacji osobiście i obejrzeć inne prace tego znakomitego artysty na żywo.
Sprawdź również mój drugi wpis z cyklu mistrzowie fotografii.
Jeśli ten wpis był dla Ciebie wartościowy udostępnij go proszę na Facebooku, podeślij swoim znajomym, którzy interesują się fotografią. Dzięki bardzo!