10 porad jak robić zdjęcia telefonem.

“Najlepszy aparat to taki, który masz zawsze ze sobą.” – ten powszechny fotograficzny cytat jest coraz bardziej aktualny. Szybki rozwój technologii mobilnych daje nam do dyspozycji coraz lepsze aparaty, które mamy zawsze przy sobie – nasze telefony.

Szczególnie biorąc pod uwagę zbliżający się okres wakacyjny może się okazać, że Twój smartphone to jedyny aparat jaki masz pod ręką w danym momencie. Pomyślałem, że napiszę kilka słów o tym jak więcej wycisnąć z aparatu w telefonie.

10 punktów

 1. Pilnuj kompozycji – napiszę wprost – jeśli nie znasz podstawowych zasad kompozycji, Twoje zdjęcia nie będą dobre. Kompozycji poświęciłem cały osobny wpis – bardzo gorąco zachęcam Cię do jego lektury.
 2. Znajdź ciekawy punkt widzenia – najczęściej patrzysz na świat stojąc. Z tej perspektywy obserwujesz otoczenie – budynki, ludzi dorosłych i dzieci, kwiaty, krajobrazy, etc. Zmiana punktu widzenia sprawi, że Twoje zdjęcie może być o wiele ciekawsze – spróbuj przykucnąć, sfotografować coś z dołu, z góry. Poszukaj odbicia fotografowanego obiektu w kałuży, w jeziorze, w szklanej tafli innego budynku.
 3. Zoomuj nogami – ze względu na miniaturyzację aparaty w telefonach  najczęściej nie posiadają obiektywu z zoomem optycznym. Owszem, możesz przybliżyć zdjęcie jednak zwykle telefon wykorzysta do tego zoom cyfrowy, który wpływa na obniżenie jakości zdjęcia. Dlatego gdy fotografujesz telefonem, po prostu zrób parę kroków do przodu, aby przybliżyć się do fotografowanego obiektu. Zoomuj używając swoich nóg.
 4. Wyczyść obiektyw – telefon jak to telefon, gdy bierzemy go do ręki łatwo przez przypadek dotknąć szkła zasłaniającego obiektyw. Zanim zrobisz zdjęcie upewnij się że obiektyw jest czysty. To najprostsza metoda na poprawę rozdzielczości telefonicznego aparatu 🙂
 5. Szukaj dobrego światła – mała matryca telefonicznego aparatu telefonu nie sprzyja jakości zdjęć wykonywanych w słabym świetle. Szukaj dobrze oświetlonych miejsc, w nocy korzystaj ze sztucznych źródeł światła – lampy uliczne, neony, etc. W dzień – unikaj strzelania pod słońce – obiektyw aparatu w telefonie nie radzi sobie dobrze w takich warunkach – flara i przepalenia zepsują zdjęcie. Wyjątkiem może być chęć osiągnięcia efektu czarenej sylwetki fotografowanej osoby na jakimś tle.
 6. Wyłącz lampę błyskową – zrób przysługę sobie i fotografowanym ludziom – wyłącz tę lampę.
 7. Pilnuj ostrości – fotografując telefonem możesz dotknąć ekranu w miejscu, które chcesz aby było ostre. Autofokus aparatu ustawi ostrość właśnie w tym punkcie (w niektórych aparatach dłuższe przytrzymanie palca w tym miejscu spowoduje zablokowanie ostrości i ekspozycji, co umożliwi ci rekomponowanie kadru bez zmiany tych parametrów)
 8. Modyfikuj ekspozycję – aparat automatycznie dostosowuje ekspozycję do całego kadru, co nie musi być zgodne z Twoim zamierzeniem. Komponując kadr dotknij ekranu w danym punkcie, a następnie przesuń palec do góry lub na dół – umożliwi to zmianę ekspozycji jeszcze zanim zrobisz zdjęcie. Dzięki temu możesz rozjaśnić lub przyciemnić fotografowany obiekt.
 9. Prostuj horyzont – jeśli Twój telefon ma taką możliwość włącz linie trój podziału – odpowiednią opcję powinieneś znaleźć w ustawieniach telefonu.
 10. Pomyśl o statywie – polecałem już na blogu statyw do aparatu. Firma Joby oferuje również mały statyw, na którym możesz umieścić swój telefon. Możesz dzięki niemu nakręcić film poklatkowy tzw. timelapse. Polega to na tym, że aparat robi zdjęcia w określonym interwale – np. co 1 sekundę, następnie łączy je w płynny film, który jest przyspieszony. Możesz osiągnąć naprawdę ciekawe efekty kierując aparat np. na chmury, lub samochody na ulicy obserwowane z góry, etc. Oczywiście statyw umożliwi też zrobienie zdjęcia z dłuższą ekspozycją. Umożliwią ci to dodatkowe aplikacje, które opisuję na końcu

Apple o fotografowaniu:

Poniżej kilka krótkich filmików, które ilustrują niektóre powyższe punkty. Pokazują jak wykrzesać jeszcze więcej z aparatu w Twoim telefonie. Filmy dotyczą iPhone’a 7 Plus, ale większość porad można spokojnie wykorzystać również na innych telefonach. Warto poświęcić chwilę na ich obejrzenie (są bardzo krótkie). Jak to zwykle z firmą Apple filmy są dynamiczne i atrakcyjne wizualnie – sami oceńcie:

 

Ciekawy punkt widzenia:

 

Zbliżenie telefonem:

 

Szukaj ciekawego światła:

 

Zdjęcie krajobrazowe:

 

Dynamiczna akcja:

 

Magiczna godzina:

 

Tutaj znajdziesz więcej filmów od Apple o robieniu zdjęć.

Krzysztof Gonciarz o fotografowaniu:

Krzysztof Gonciarz polski Youtuber, podróżnik, zafascynowany technikami wideo. We współpracy z firmą Samsung nakręcił cykl porad dot. fotografowania smartphonem. Jego kadry są przemyślane, estetyczne, autor mistrzowsko operuje światłem i jest maniakiem jakości obrazu. Oglądanie jego filmów to prawdziwa wizualna uczta dla oka. Czasem, aż trudno uwierzyć, że to film na Youtube, a może właśnie to pokazuje dokąd zmierza telewizja… zapraszam:

 

Kompozycja:

 

Światło:

 

Timelapse i slow-motion:

 

Aplikacje

Oprócz standardowych aplikacji do obsługi aparatu dostarczanych wraz z systemem operacyjnym telefonu możemy korzystać z dodatkowych aplikacji fotograficznych. Często dają one dostęp do dodatkowych funkcji, niedostępnych w systemowych aplikacjach. Jest to np. tryb manualny – umożliwiający ręczne kontrolowanie czułości, czasu naświetlania, przysłony, czyli składowych ekspozycji (wiecej o ekspozycji tutaj).

Z aplikacji godnych polecenia wymienię dwie: VSCO Cam – iOS, Android oraz Camera FX dostępna na Androida.

 

Tradycyjnie, jeśli ten wpis był dla Ciebie wartościowy, proszę Cię o udostępnienie go na Facebooku – pozwala mi to dotrzeć do kolejnych czytelników.

[FM_form id=”4″]

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Świetne rady.
  Dziękuję ,na pewno skorzystam 😉

 2. Porada dla Huaweiowców – jeśli przytrzymacie palcem w aplikacji aparatu, to będziecie mogli osobno ustawić punkt pomiaru światła i ostrości.

Dodaj komentarz