5 książek dla początkującego fotografa

Dziś polecam kilka pozycji książkowych dla początkującego fotografa, które warto poznać. Lektura pozwoli Ci na usystematyzowanie obecnej wiedzy na temat fotografii, oraz uzupełnienie ewentualnych braków. Z całą pewnością po zapoznaniu się z tymi książkami Twoje zdjęcia będą lepsze 🙂 – zachęcam do lektury wpisu i polecanych poniżej książek.

Książki dla początkującego fotografa

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej

“Sekrety mistrza fotografii cyfrowej” – Scott Kelby

Książka, którą powinien przeczytać każdy początkujący fotograf. Scott Kelby w pełen humoru sposób porusza wiele różnych zagadnień technicznych związanych z obsługą aparatu, opisuje zasady kadrowania, radzi jak wykonywać zdjęcia w ramach różnych dziedzin fotografii – krajobrazy, portrety, etc. Autor skupia się na podstawach, ale myślę że również średnio-zaawansowani znajdą coś dla siebie. Jest to idealna pozycja na początek pozwalająca pogłębić wiedzę o fotografii, a jednocześnie lekki sposób narracji ułatwia przyswajanie wiedzy.

Link do książki

Język Fotografii

“Język fotografii” – David duChemin

Świetna pozycja, która powoli staje się białym krukiem polskim rynku. Nie będzie łatwo (tanio) wejść w posiadanie tej książki, ale myślę, że warto. Autor skupia się przede wszystkim na właściwej kompozycji, pokazuje jak fotografować, aby zdjęcia mówiły dokładnie to co chcemy przekazać tworząc coś na kształt własnego języka wizualnego. Nie znajdziecie tu porad dotyczących podstaw, ale myślę że każdy niezależnie od poziomu powinien przeczytać tę książkę. Możecie ją znaleźć na Allegro – drogo, czasem w lepszej cenie pojawia się na OLX – trzeba polować. Warto!

Kompozycja bez tajemnic

“Kompozycja bez tajemnic” – Bryan Peterson

Kolejna książka o kompozycji. Autor w przystępny sposób, prezentuje jak ważne jest odpowiednie kadrowanie. Poszczególne zagadnienia zilustrowane są wspaniałymi zdjęciami, które pomagają zrozumieć poszczególne zagadnienia, jednocześnie prezentują jak silna może być wymowa właściwie skomponowanego obrazu. Na pewno lektura tej książki pomoże w nauce „zauważania” tych właściwych kadrów.

Link do książki

Świat Błysku

“Świat Błysku” – Joe McNally

Joe McNally przenosi nas w świat błysku. Popełniłem na blogu kilka wpisów na ten temat (tutaj, tutaj i tutaj – zapraszam do lektury. Ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy dla tych z Was, którzy złapali bakcyla błyskania. Systematycznie wprowadza w zagadnienia związane z korzystaniem z lamp błyskowych, stopniowo przekazując kontrolę nad światłem w Twoje ręce. Polecam!

Link do książki

Humans of New York“Humans of New York” – Brandon Stanton

Myślę, że wielu z Was zetknęło się już z tą pozycją, jednak jeśli nie słyszałeś o “Humans of New York” czeka Cię wspaniała przygoda. Nie jest to poradnik fotograficzny, ale album zdjęć Brandona Stantona, który porzucił zawód trader’a obligacji w Chicago (a właściwie został zwolniony) i zaczął robić zdjęcia – najpierw architektury, miast USA.

Po jakimś czasie zauważył, że na jego zdjęciach coraz częściej pojawiają się ludzie, a nie budynki. W 2010r. postanowił założyć bloga, który dokumentował mieszkańców Nowego Jorku. Blog szybko zyskał popularność, a dziś Facebookowy profil “Humans of New York” śledzi ponad 18M ludzi.

W 2013r. wydał album “Humans of New York”, który szybko stał się bestsellerem. Jest to wspaniała pozycja – każde zdjęcie okraszone jest krótkim zdaniem, historią osoby przedstawionej na zdjęciu. W praktyce wygląda to tak, że zaczynasz oglądać ten album zdjęcie, po zdjęciu, czytasz zdanie, krótką historię i po chwili okazuje się, że minęła godzina a ty nie jesteś w stanie oderwać się od tej lektury. Niesamowite!

Link do książki

A może Ty również masz jakieś ulubione książki o fotografii? Napisz w komentarzu, dzięki temu wszyscy skorzystamy. Polecam Ci również lekturę wpisu o tym jak kadrować.

Tradycyjnie zachęcam do podzielenia się tym wpisem na Facebooku – pozwala mi to dotrzeć do kolejnych czytelników i nie ukrywam daje dalszą motywację do rozwijania bloga. Z góry bardzo dziękuję!

[FM_form id=”4″]

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Marta pisze:

  Obecnie na rynku są trzy książki Scotta Kelby’ego do wyboru. Którą polecasz? Tę w żółtej oprawie, wydanie II tej pozycji ( „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Nowe ujęcia Scotta Kelby`ego „) czy „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Najlepsze wskazówki ”

  Z góry dzięki za podpowiedź 😉

 2. Witam, ja jestem świeżo po lekturze Brayana Petersona „Fotografia bez tajemnic” i naprawdę mogę polecić, warto pewne rzeczy sobie przypomnieć lub spojrzeć na nie inaczej, piękne zdjęcia więc naprawdę warto.

 3. Maciej B. pisze:

  Dodałbym jeszcze: „Photoshop CS/CS PL. 50 praktycznych projektów – Gregory Georges.
  W przystępny sposób napisana, bogato ilustrowana i zawiera płytę do przerobienia ćwiczeń z podręcznika.

  Dla ambitnych i ciekawych zdecydowanie: „Historia Fotografii Światowej” – Naomi Rosenblum.

Dodaj komentarz